obec LENDAK

webový portál podtatranskej obce

Verzia stránky obce do roku 2016. Späť na www.lendak.sk.

štv02042020

Dôležité čísla: Vedúci PrO: 0905 658 047, pevná linka: 052 45 96 443, poruchy@lendak.sk 

Back Nachádzaš sa tu: Domov Kultúra

Kultúra

Začiatky divadelníctva v obci Lendak

DivadelníctvoŠkolská kronika, založená v šk. roku 1961/62, nás informuje o detských divadelných aktivitách: „Žiaci VI.B a V.A pripravili pre svojich spolužiakov a rodičov divadelnú hru Popoluška. Hra bola nacvičená s učiteľmi M. Kolodzejovou, R. Bekešovou a I. Molčanom a prevedená bola 21. januára 1962.“

Čítať ďalej: Začiatky divadelníctva v obci Lendak

Vznik Detského divadelného súboru Gašparko

DDS Gašparko - 19901990 - 1995

Detský divadelný súbor (DDS) Gašparko vznikol v roku 1990. Založila ho a v súčasnosti stále vedie učiteľka miestnej základnej školy, Mária Budzáková, rod. Ripková. Pomenovanie GAŠPARKO si súbor zvolil podľa prvej hry, ktorú v júni 1990 naštudoval – Gašparko na cestách. Nácviky sa uskutočňovali v kine Goral. Ako sa spomína v divadelnej kronike: „... pre ZŠ sa hralo trikrát a dvakrát pre obec. Hra mala mimoriadny úspech, možno preto, že už dávno v dedine nebolo žiadne divadelné predstavenie a tiež tým, že hra bola komická, živá, napínavá.“ Kostýmy boli požičané z divadelnej požičovne z Martina. Divadelníci boli cez letné prázdniny stanovať na Dedinkách. Bol to tzv. druh odmeny za ich celoročnú divadelnú činnosť.

Čítať ďalej: Vznik Detského divadelného súboru Gašparko

Nová generácia DDS Gašparko

Hra Hore nohami - 19981996 – 2000

Nástupom novej generácie (poväčšine žiakov V.B) sa začala písať nová história DDS Gašparko. Cez tie roky sa deti stretávali v miestnom klube KDMS, ktorý im uvoľnil dvakrát do týždňa priestory, navzájom sa spoznávali, rástli v tvorivosti i empatii, pracovali tzv. tvorivou dramatikou. Boli to veľmi pekné chvíle. V roku 1997 vytvorili divadelné predstavenie O Jankovi Valaškovi, o princeznej a kráľovi... (na motívy rozprávky Ľ. Feldeka – O škaredej princeznej).

Čítať ďalej: Nová generácia DDS Gašparko

Folklórna skupina Kicora

Folklórna skupina KicoraZaloženie FSk sa datuje cca k r. 1930. Podnetom k jej vzniku boli obecné zábavy konané vo voľnej prírode. Skupina účinkovala na rôznych podujatiach s väčšími aj menšími úspechmi. Názov KICORA sa používa od r. 1987. Skupina pracuje s menšími prestávkami podnes. Spolupracovala pri natáčaní dokumentu STV: Zem spieva v roku 1966, Jánske ohne v roku 1973.

Čítať ďalej: Folklórna skupina Kicora

Likvidácia lesného požiaru v obci Ihľany

Ďakovný listV dňoch 5.11. a 6. 11. 2015  členovia Dobrovoľného hasičského zboru Lendak pomáhali pri likvidácii lesného požiaru pri obci Ihľany.

Čítať ďalej: Likvidácia lesného požiaru v obci Ihľany

Lendacký DHZ vstal z popola

Dobrovoľný hasičský zborPísal sa rok 1993.  Dobrovoľný hasičský zbor (DHZ) v Lendaku ukončil svoju aktívnu činnosť.  A dnes - po dlhých 21 rokoch  sa našla skupina chlapcov, ktorá opäť obnovila reprezentáciu obce v tejto aktivite. Oslovili sme p. Františka Halčina (od Sukmanky), ktorý sa chopil tejto myšlienky a snaží sa splniť detské sny lendackých  mládencov, aby nám odpovedal na pár otázok.

Čítať ďalej: Lendacký DHZ vstal z popola

Podkategórie

Užitočné adresy

Informácie: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Sťažnosti: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.">Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Administrátor: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.">Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Všetci poslanci: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Počasie