obec LENDAK

webový portál podtatranskej obce

Verzia stránky obce do roku 2016. Späť na www.lendak.sk.

sob22022020

Dôležité čísla: Vedúci PrO: 0905 658 047, pevná linka: 052 45 96 443, poruchy@lendak.sk 

Back Nachádzaš sa tu: Domov Kultúra Súbory a skupiny DDS Gašparko Začiatky divadelníctva v obci Lendak

Začiatky divadelníctva v obci Lendak

Divadelníctvo

Školská kronika, založená v šk. roku 1961/62, nás informuje o detských divadelných aktivitách: „Žiaci VI.B a V.A pripravili pre svojich spolužiakov a rodičov divadelnú hru Popoluška. Hra bola nacvičená s učiteľmi M. Kolodzejovou, R. Bekešovou a I. Molčanom a prevedená bola 21. januára 1962.“

V júni toho istého roku mala premiéru hra Zakliati bratia. Hru nacvičila p. uč. Feťková. V šk. roku 1965/66 učiteľský kolektív, pod réžiou p. Feťku, nacvičil divadelnú hru Spoločný byt. Kronika uvádza, že hra sa občanom veľmi páčila a predstavenie museli trikrát opakovať. V šk. roku 1966/67 nacvičili žiaci školy divadelné predstavenie Dve Marienky. Hru hrali nielen v Lendaku, ale aj v Slovenskej Vsi a Výbornej. Ďalší rok sa nacvičila hra Tri biele šípy. Obe hry nacvičila učiteľka Korheľová. Ďalšie divadelné predstavenie sa spomína až zo šk.roku 1971/72, kedy „pionieri našej školy pod réžiou s. Imrichovej a Bandžuchovej nacvičili divadelnú hru Huncút Klinko.“ A o rok neskôr učiteľský kolektív, pod vedením p. uč. Jána Piegera, nacvičil divadelnú hru Sládkovia. Dve Marienky bola asi pekná hra, pretože ju nacvičili aj v šk. roku 1972/73 a opakovane i v neskorších rokoch.

V ďalších rokoch školská kronika o divadelných aktivitách nehovorí, aj keď vieme, že deti v škole tvorili hry, napr. Ľubka, Ľubica medvedica a iné, ako o tom hovoria fotografie zo školského archívu. Školská kronika ďalšiu divadelnú hru spomína až v roku 1980, kedy divadelný krúžok nacvičil hru Červená záplata. Žiakov nacvičovali p. uč. Oborilová, Cocuľová a Bogoľová. V šk.roku 1980/ 81 nacvičili žiacia, pod vedením p. uč. Drenčkovej a Cocuľovej, hru Soľ nad zlato a o rok neskôr vznikla hra Vymenená princezná, pod vedením p. uč. Hvastovej. Ako spomína školská kronika: „Dňa 19. marca 1982 sa predstavili našim žiakom. Mali veľký úspech. Vystúpili aj pred verejnosťou - trikrát aj v iných obciach: Výbornej, Sp. Belej, Toporci a v Ždiari. “ Aj v ďalších rokoch boli v škole rôzne divadelné pokusy, ale nebol stály učiteľ, ktorý by sa divadelnej činnosti s deťmi venoval dlhodobo.

Môžeme dnes len konštatovať, že jednotlivé divadelné aktivity s deťmi boli nariadené riaditeľstvom školy, alebo vyučujúci, ktorí mali záujem o divadelníctvo, pôsobili v našej obci krátkodobo.

Zdroj: Publikácia Lendak, str. 190

Užitočné adresy

Informácie: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Sťažnosti: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.">Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Administrátor: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.">Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Všetci poslanci: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Počasie