obec LENDAK

webový portál podtatranskej obce

Verzia stránky obce do roku 2016. Späť na www.lendak.sk.

štv02042020

Dôležité čísla: Vedúci PrO: 0905 658 047, pevná linka: 052 45 96 443, poruchy@lendak.sk 

Back Nachádzaš sa tu: Domov Kultúra Súbory a skupiny DDS Gašparko Vznik Detského divadelného súboru Gašparko

Vznik Detského divadelného súboru Gašparko

DDS Gašparko - 1990

1990 - 1995

Detský divadelný súbor (DDS) Gašparko vznikol v roku 1990. Založila ho a v súčasnosti stále vedie učiteľka miestnej základnej školy, Mária Budzáková, rod. Ripková. Pomenovanie GAŠPARKO si súbor zvolil podľa prvej hry, ktorú v júni 1990 naštudoval – Gašparko na cestách. Nácviky sa uskutočňovali v kine Goral. Ako sa spomína v divadelnej kronike: „... pre ZŠ sa hralo trikrát a dvakrát pre obec. Hra mala mimoriadny úspech, možno preto, že už dávno v dedine nebolo žiadne divadelné predstavenie a tiež tým, že hra bola komická, živá, napínavá.“ Kostýmy boli požičané z divadelnej požičovne z Martina. Divadelníci boli cez letné prázdniny stanovať na Dedinkách. Bol to tzv. druh odmeny za ich celoročnú divadelnú činnosť.

V ďalšom šk.roku sa nacvičila hra Červená čiapočka a tí druhí... Hra o zvieratkách nebola až taká zaujímavá ako prvá hra, no deti sa predstavili nielen v Lendaku, ale aj v Ždiari, Slovenskej Vsi, Tatranskej Lomnici a v Poprade. Za odmenu boli na výlete na Miľave.

V šk. roku 1991/92 sa nacvičila hra Čarovná palička. S touto hrou sa prvýkrát predstavili aj na súťaži. Zúčastnili sa Okresného divadelného festivalu v Poprade – Matejovciach. Súbor získal krásne 2. miesto a Viera Koščáková získala diplom a cenu za najlepší herecký výkon. (Hrala postavu – Vendo Vtipkár.) Nasledovala sieť vystúpení pre žiakov v okolitých obciach. Za odmenu sa išlo stanovať do Vrbova. Od šk.roku 1992/93 sa začal súbor pravidelne zúčastňovať okresných divadelných prehliadok. Chcel sa dostať do povedomia okresu i nabrať divadelné inšpirácie.

S hrou Lúpežnícka história sa urobil krok vpred. Do súboru nastúpila nová učiteľská posila, Soňa Kroftová. Zúčastnila sa divadelného školenia organizovaného Národným osvetovým centrom v Bratislave. Poznatky zo školenia preniesla do činnosti DDS Gašparko: napr. upravil sa divadelný scenár, ktorý sa doteraz bral ako „posvätný“ a začínajú sa uplatňovať prvky dramatickej výchovy. (Ďalšie odborné školenia – tzv. tvorivé dielne – organizované NOC Bratislava absolvovali M.Budzáková a S. Kroftová v rokoch 1994, 1995 i 1996.) Taktiež sa zmenili klasické staré kulisy za novšie, tvorivejšie a lepšie prenášateľné, pretože na vystúpenia do okolitých škôl cestovali linkovými autobusmi. Už nemuseli najímať „osobného šoféra“, ktorý im autom prevážal kulisy.

V roku 1993 na okresnej divadelnej prehliadke získal Štefan Hudaček diplom a cenu za najlepší herecký výkon a učiteľka Mária Budzáková diplom a cenu za najlepšiu réžiu ( hra Lúpežnícka história). Ako uviedli Podtatranské noviny 8. 4. 1993: „Divadelný kolektív z Lendaku by sa určite nestratil ani na súťažiach či prehliadkach vyššieho charakteru.“ Deti boli za odmenu cez letné prázdniny na týždenný pobyt u rehoľných sestier v Spišskom Štiavniku.

V šk. roku 1993/94 súbor naštudoval hru Pinocchio, ktorú autorsky pripravil riaditeľ školy, Ľubomír Mačko. Bol to ďalší posun vpred, nakoľko sa vždy predtým spracovávali hry známych autorov. Na okresnej divadelnej prehliadke súbor získal cenu Za tvorivé obohatenie poetiky detského divadla. Ako spomínajú Podtatranské noviny z marca 1994: „DDS Gašparko pri ZŠ Lendak patrí k našim najvyspelejším detským divadelným súborom. Už tretí rok po sebe zanechal na okresnej prehliadke priaznivý dojem...“

V tom istom šk. roku pripravili divadelníci pod vedením učiteľky S. Kroftovej vianočné predstavenie Džafkulina, ktoré predviedli nielen vo vianočnom čase žiakom i obyvateľom Lendaku, ale sa s ním predstavili i na II. ročníku festivalu Gorazdov Močenok 1994. Získali krásne 2. miesto a pozvanie na festival ľudového divadla do Likavky.

Ďalší rok bol pre súbor kritický. Vzniklo divadelné predstavenie Bez práce nie sú koláče – „moralitka“, ako hru nazvala jedna z porotkýň okresnej súťaže. Tento rok neprial ani okresnej prehliadke. Nekonala sa v Tatranskej Lomnici (ako bolo zvykom), ale jednotlivé súbory porota navštevovala na domovskom javisku, pretože na organizovanie súťažného festivalu nebolo dostatok peňazí.

ZDROJ: Publikácia Lendak, str. 190 - 191

Užitočné adresy

Informácie: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Sťažnosti: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.">Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Administrátor: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.">Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Všetci poslanci: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Počasie