obec LENDAK

webový portál podtatranskej obce

Verzia stránky obce do roku 2016. Späť na www.lendak.sk.

štv02042020

Dôležité čísla: Vedúci PrO: 0905 658 047, pevná linka: 052 45 96 443, poruchy@lendak.sk 

Back Nachádzaš sa tu: Domov Kultúra Súbory a skupiny DDS Gašparko Nová generácia DDS Gašparko

Nová generácia DDS Gašparko

Hra Hore nohami - 1998
Hlavná cena festivalu Gorazdov Močenok - 2004
Celoštátna prehliadka detského divadla - 2006
Hra 7 x bájka? - 2009

1996 – 2000

Nástupom novej generácie (poväčšine žiakov V.B) sa začala písať nová história DDS Gašparko. Cez tie roky sa deti stretávali v miestnom klube KDMS, ktorý im uvoľnil dvakrát do týždňa priestory, navzájom sa spoznávali, rástli v tvorivosti i empatii, pracovali tzv. tvorivou dramatikou. Boli to veľmi pekné chvíle. V roku 1997 vytvorili divadelné predstavenie O Jankovi Valaškovi, o princeznej a kráľovi... (na motívy rozprávky Ľ. Feldeka – O škaredej princeznej).

Rok 1997 bol úspešný, podarilo sa preraziť až do krajskej súťaže Rozprávkový Stropkov a hneď získať 3. miesto. (Na krajskej prehliadke Rozprávkový Stropkov každoročne súťaži cca 10 súborov.) O rok neskôr – 1998, naštudovali vlastnú autorskú hru Hore nohami, s ktorou tiež získali v krajskej súťaži 3. miesto. S hrou (Nielen) o radosti, vlastnou autorskou hrou sa predstavili nielen na Rozprávkovom Stropkove 1999, ale aj na festivale Gorazdov Močenok 1999. (Hoci len nesúťažne, už vtedy začína tradícia účinkovania na Gorazdovom Močenku.) Súbor každoročne pripravoval vianočnú akadémiu konanú v Kostole sv. Mikuláša a svojimi vystúpeniami prispieval do programu k Dňu matiek. Čas plynul a dobrá partia divadelníkov odišla študovať na stredné školy.

2001 – 2006

Nastúpila nová generácia veľmi ambicióznych, talentovaných a tvorivých detí. Deti sa už stretávali v základnej škole, do priestorov klubu KDMS sa sťahuje prevádzkareň obce. Gašparko zažíva vzostup, svoju – zatiaľ – najväčšiu slávu. V roku 2001 naštudoval hru Chorá rozprávka (na motívy rozprávky od K. Bendovej), s ktorou sa nový kolektív predstavil na krajskej prehliadke v Stropkove. (Okresné prehliadky nespomíname, nakoľko sa ich zúčastňovali každý rok, bez nich by súbor nemohol postúpiť na kraj.) Nezískali ocenenie poroty, ale Cena mesta Stropkov mimoriadne potešila. Súbor mal ambície a chuť napredovať. Šk. rokom 2001/2002 prichádza do súboru nová učiteľská posila, Anna Selveková.

V roku 2002 súbor naštudoval Rozprávku narýchlo (mix rozprávky O Snehulienke a siedmich trpaslíkoch a legendy O štvrtom kráľovi), s ktorou uspel nielen na krajskej súťaži, ale aj na festivale Gorazdov Močenok – získal 3. miesto. Veľmi pekným predstavením bola aj hra Posledný (na motívy legendy o sv. Mikulášovi), r. 2003, ktorou súbor získal ocenenie na krajskej súťaži a na Gorazdovom Močenku tiež 3. miesto.

Rok 2004 začína byť rokom úspechu a uznania. Na krajskej súťaži s autorskou hrou Zápalky (inšpirovanou básnou J. Urbana) nezískal súbor najvyššie ocenenie, ale na festivale Gorazdov Močenok zvíťazil, a tým si zabezpečil postup na Scénicku žatvu do Martina. Najvyššie ocenenie amatérskych divadiel! V roku 2005 s hrou Hľadanie získal súbor na kraji 2. miesto a zároveň aj na Gorazdovom Močenku bol druhý. Generácia talentovaných divadelníkov sa dočkala uznania v roku 2006. Konečne sa súboru podarilo zvíťaziť na krajskej súťaži a postúpiť s hrou Šašo a kráľ (inšpirovaná poviedkou od D. Pastirčáka) na celoslovenskú prehliadku detskej dramatickej tvorivosti Zlatá priadka Šaľa, na ktorej súbor reprezentoval Prešovský kraj.

2007 – 2010

Odchodom tvorivých divadelníkov na stredné školy a príchodom novej krvi dochádza, ako to väčšinou býva u začínajúcich detí, k menším úspechom. V roku 2007 súbor naštudoval hru Rozprávka na draka (na motívy rozprávky od K. Bendovej), ale hra nepriniesla očakávané ovocie. Taktiež v roku 2008 sa nový súbor formoval, hľadal svoju tvár. Hra Ábel a Kain, ktorá mohla byť mimoriadne vydarená, nepriniesla svoje očakávania. Deti boli začínajúci „herci“ a tréma urobila svoje. Za povšimnutie tohto roka snáď stojí krátka etuda Podobenstvo o talentoch.

Rok 2009 začína byť pre súbor znovu priaznivý. DDS Gašparko zvíťazil na krajskej súťaži Rozprávkový Stropkov a s hrou 7 x bájka? (sedem Ezopových bájok) sa dostal do povedomia na celoslovenskej súťaži Zlatá priadka 2009. Súbor získal cenu za scenár a javiskovú reč. Taktiež v tomto roku na Gorazdovom Močenku, v silnej konkurencii, získal 2. miesto.

V roku 2010 súbor naštudoval krásnu rozprávku – legendu Štyri (manželky) – o hodnotách ľudského života. Bol druhý. Druhý na krajskej prehliadke v Stropkove i na celoslovenskom festivale kresťanského divadla Gorazdov Močenok. Vedúca súboru, režišérka, Mária Budzáková, získala individuálnu cenu za dlhoročnú prácu s DDS Gašparko Lendak. Súbor je medzi slovenskými divadelnými odborníkmi detského divadla i divadelnou verejnosťou uznávaný. V roku 2010 „slávil“ svoje 20. narodeniny.

V súčasnosti má DDS Gašparko stabilizovaný kolektív tvorivých detí, podieľa sa na prípravách školských podujatí: vianočná akadémia, Deň matiek a pod. Pod vedením Márie Budzákovej začína pracovať už piata generácia divadelníkov – deti mladšieho školského veku – a rokom 2011 súbor prechádza do ďalšej éry svojho pôsobenia. Uvidíme akej, ale verme, že priaznivej.

 ZDROJ: Publikácia Lendak, str. 191 - 193

 

Užitočné adresy

Informácie: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Sťažnosti: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.">Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Administrátor: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.">Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Všetci poslanci: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Počasie