obec LENDAK

webový portál podtatranskej obce

Verzia stránky obce do roku 2016. Späť na www.lendak.sk.

uto21012020

Dôležité čísla: Vedúci PrO: 0905 658 047, pevná linka: 052 45 96 443, poruchy@lendak.sk 

Back Nachádzaš sa tu: Domov Kultúra Súbory a skupiny DHZ Lendak Lendacký DHZ vstal z popola

Lendacký DHZ vstal z popola

Dobrovoľný hasičský zbor
Dobrovoľný hasičský zbor
Dobrovoľný hasičský zbor
Dobrovoľný hasičský zbor

Písal sa rok 1993.  Dobrovoľný hasičský zbor (DHZ) v Lendaku ukončil svoju aktívnu činnosť.  A dnes - po dlhých 21 rokoch  sa našla skupina chlapcov, ktorá opäť obnovila reprezentáciu obce v tejto aktivite. Oslovili sme p. Františka Halčina (od Sukmanky), ktorý sa chopil tejto myšlienky a snaží sa splniť detské sny lendackých  mládencov, aby nám odpovedal na pár otázok.

Pán Halčin,  čo Vás viedlo k tomu, aby ste opäť obnovili DHZ v našej obci?

Nájdená stará,  zaprášená hasičská uniforma môjho otca ma prinútila rozmýšľať nad tým, prečo nemáme v obci dobrovoľných hasičov.  Spomenul som túto myšlienku aj mojim kamarátom, ktorí  sa tejto aktivite venovali, aj ešte stále venujú, či by mi pomohli túto aktivitu rozvinúť aj u nás v obci. Ohlasy tejto myšlienky boli nad moje očakávania pozitívne. Tak som si povedal: „Idem do toho!“ (smiech)

Koho ste najskôr oslovili?

Ako prvého som oslovil nášho pána starostu, ktorý nebol proti a podporil moju myšlienku. Vôbec som netušil, čo bude potrebné na zrealizovanie môjho plánu.  Skontroloval som vybavenie našej hasičskej zbrojnice a zisťoval som, v akom stave sú všetky  stroje, ktoré potrebujeme.  Samozrejme sme našli v našej výzbroji aj nedostatky, ktoré bolo potrebné odstrániť.

Bolo tých nedostatkov veľa?

Dosť.

Skúste tieto nedostatky viac priblížiť verejnosti.

Na to, aby mohol DHZ fungovať , potrebujeme kvalitné hasičské čerpadlo. 21 rokov sa naše čerpadlo vôbec nepoužívalo. Bolo potrebné ho opraviť. Touto cestou by som chcel poďakovať obci Podhorany, ktorá nám s opravami pomohla.

Nedostatky sa netýkali len čerpadla, taktiež šlo o hadice, prilby, prúdnice, rozdeľovač, savice, sací kôš, oblečenie, atď...

No s jednou jedinou vecou som si bol celkom istý.

S akou vecou ste si boli  celkom istý?

Vedel som, že nájdem skupinu chlapcov.  Keďže v Lendaku nie je ťažké si všimnúť, že mládež má „málo“ športových aktivít, oslovil som  môjho synovca, aby dal dokopy  partiu. Na druhý deň mi pred domom stálo 7 chalanov odhodlaných stať sa hasičmi. Nadšenie v ich očiach ma prinútilo ešte viac sa do toho vložiť. Tak sme sa spolu s Jánom Gallikom (od Panibaby) , ktorý sa tiež o túto aktivitu zaujímal, rozhodli týchto 7 mladých nadšencov vycvičiť v  zdatných reprezentantov našej obce v hasičskej činnosti. A tak vznikol DHZ.  Záujemcov je čoraz viac a dokonca máme už aj dievčenské družstvo, ktoré má  taktiež chuť súťažiť. Verím, že sa nám podarí aj v Lendaku zorganizovať súťaž, ktorej sa zúčastnia aj naše mladé hasičky.

V čom spočívajú vaše aktivity?

Nejde len o súťažnú  činnosť. Potrebujeme tréning.  Na tréning potrebujeme vybavenie, ktoré máme iba provizórne.

Taktiež môžu chlapci svoje vedomosti a zručnosti v tejto oblasti využiť pri ochrane obce.  Naším cieľom je nielen dobre reprezentovať obec,  ale aj naučiť mládež niečo nové a užitočné. Môžem vám zaručiť, že každá podpora DHZ bude vítaná.

Pán Halčin, ďakujeme za rozhovor a prajeme čo najlepšie výsledky v hasičských súťažiach, ktoré sa organizujú v našom regióne.

Naša prvá skúsenosť so súťažením nám bola poskytnutá v Podhoranoch už po troch tréningoch. Prekvapili sme nielen seba, ale aj ostatných súťažiacich naším umiestnením. To nás potešilo a ešte viac motivovalo pokračovať ďalej. Naše ďalšie tri súťaže boli neúspešné.  Trikrát po sebe nás sklamala technika. Ale my sa nevzdávame, trénujeme ďalej a dúfame, že sa dostaví úspech a obec nás v našej činnosti podporí.

Autor:  chlapci z DHZ

Užitočné adresy

Informácie: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Sťažnosti: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.">Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Administrátor: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.">Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Všetci poslanci: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Počasie